Naszacowice, zwane niekiedy Naszczowicami, leżą na wysokości 320 m, w dolnym biegu potoku Słomka blisko jego ujścia do Dunajca, na pograniczu Beskidu Wyspowego i Kotliny Sądeckiej, 5 km na zachód od Starego Sącza. Niewielka wioska liczy 600 mieszkańców. W północnym krańcu wsi, ponad doliną Dunajca, na wzgórzu Zamczysko pozostały ślady grodziska z IX-XIII w.
Badania archeologiczne wykazały, że znaleziska naszacowickie (przeważnie ułamki naczyń glinianych) związane są z kulturą łużycką i pochodzą z epoki brązu i żelaza.
W pierwszych wiekach państwa polskiego Naszacowice były jednym z ośrodków kasztelańskich Sądecczyzny. Po założeniu grodu w Naszacowicach powstało pobliskie Podegrodzie. We wczesnym średniowieczu północna strona Karpat pozostawała w zasięgu wpływów państwa Wiślan. Świadczą o tym zachowane do dziś grodziska, m.in. w Poznachowicach Górnych koło Szczyrzyca, Naszacowicach i Podegrodziu. Tworząc najczęściej zalążki kasztelanii, stanowiły bez wątpienia ówczesne ośrodki osadnictwa, niekiedy pełniły funkcje strażnicze (refugialne).